Mittelerde Meeting 2019 - 4th Central German Meeting on Bioinformatics in Dresden

from Thursday, 13 June 2019 (09:00) to Friday, 14 June 2019 (21:30)
BIOTEC, TU Dresden (5th Floor Conference Room)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
13 Jun 2019
14 Jun 2019
AM
09:00 --- Registration & Arrival ---
10:00 --- Opening and Welcome ---
10:15
Genomics (until 11:30) (5th Floor Conference Room)
10:15 Andreas Beyer (Invited, Cologne) - Andreas Beyer   (5th Floor Conference Room)
11:00 The definition of open reading frame revisited. (Contributed Talk, Jena) - Patricia Sieber (University of Jena; Hans Knöll Institute Jena)   (5th Floor Conference Room)
11:15 Annotation of developmental transcriptomes in flowering plants. (Contributed Talk, Halle) - Mr Alexander Gabel (Institute of Computer Science, Martin Luther University Halle-Wittenberg, Germany)   (5th Floor Conference Room)
11:30 --- Coffee Break ---
10:00
Evolution (until 11:30) (5th Floor Conference Room)
10:00 Peter R. Wills (Invited, Auckland) - Peter R. Wills   (5th Floor Conference Room)
10:45 Michael Hiller (Mittelerde, Dresden) - Michael Hiller   (5th Floor Conference Room)
11:15 Detecting RNA Life Signatures Using Machine Learning. (Contributed Talk, Mittweida) - Dr Marika Kaden (SICIM - Säschisches Institut für Comp. Intelligence and Machine Learning, HS Mittweida)   (5th Floor Conference Room)
11:30 --- Coffee Break ---
PM
12:00
Sequencing (until 13:00) (5th Floor Conference Room)
12:00 Andreas Dahl (Mittelerde, Dresden) - Andreas Dahl   (5th Floor Conference Room)
12:30 Thomas U. Berendonk (Mittelerde, Dresden) - Thomas U. Berendonk   (5th Floor Conference Room)
13:00 --- Lunch Break ---
13:45 --- Group Photo ---
14:00
Systems Biology (until 15:30) (5th Floor Conference Room)
14:00 Ivo F. Sbalzarini (Mittelerde, Dresden) - Ivo F. Sbalzarini   (5th Floor Conference Room)
14:30 Marc Thilo Figge (Mittelerde, Jena) - Marc Thilo Figge   (5th Floor Conference Room)
15:00 Florian Jug (Mittelerde, Dresden) - Florian Jug   (5th Floor Conference Room)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
Genetic Variation (until 18:00) (5th Floor Conference Room)
16:00 Yves Moreau (Invited, Leuven) - Yves Moreau   (5th Floor Conference Room)
16:45 Yixin Zhang (Mittelerde, Dresden) - Yixin Zhang   (5th Floor Conference Room)
17:15 Sikander Hayat (Bayer AG) - Sikander Hayat   (5th Floor Conference Room)
17:45 Marc Bickle (Technology Presentation) - Marc Bickle   (5th Floor Conference Room)
18:00
Poster Session (until 18:30) (Ground Floor Cafeteria)
18:00 Workflow for the automated analysis of aptamers binding small molecules - Pawan Singh (Hochschule Mittweida, University of Applied Sciences)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 A novel method for achieving an optimal classification of the proteinogenic amino acids - Mr André Then   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Deep learning for dense reconstruction of neurons from electron microscopic images - Mr Mirko Weber (Hochschule Mittweida)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Elucidation of dynamic metabolic regulation and exploration of toxic pathway intermediates as antifungal drug targets - Dr Jan Ewald (Friedrich-Schiller-Universität Jena, Lehrstuhl für Bioinformatik)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Linking exposure data to transcriptomic effects for the aquatic environment - Stefan Kraemer   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Quantitative Prediction of Transcription Activator-like Effector Targets - Annett Erkes (Institute of Computer Science, Martin Luther University Halle-Wittenberg)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Regulatory targets of alternative isoforms of epidermal growth factor receptor in a glioblastoma cell lineThe epidermal growth factor receptor (EGFR) is a major regulator of proliferation in tumor cells. - Claus Weinholdt (Martin Luther University Halle-Wittenberg Institute of Computer Science)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 Single Cell Membrane Phenotyping with Automated Microscopy - Ms Jui-Szu Chen (BCUBE/ TU Dresden)   (Ground Floor Cafeteria)
18:10 The regulation of aquaporin 2 vesicle transport by localized cyclic AMP pools. - Christoph Leberecht (Hochschule Mittweida)   (Ground Floor Cafeteria)
18:30 --- Dinner ---
12:00
Metabolomics and Structure (until 12:45) (5th Floor Conference Room)
12:00 Selective complexation of carbohydrates with artificial receptors - A computational challenge. (Contributed Talk, Freiberg) - Mr Conrad Hübler (Institut für Organische Chemie)   (5th Floor Conference Room)
12:15 SIRIUS 4 - Turning tandem mass spectra into metabolite structure information. (Contributed Talk, Jena) - Marcus Ludwig (Friedrich-Schiller-University Jena)   (5th Floor Conference Room)
12:30 Structure-based drug repositioning uncovers a well-known cancer drug as B-cells inactivator. (Contributed Talk, Leuven) - Mr Daniele Parisi (KULeuven)   (5th Floor Conference Room)
12:45 --- Lunch Break ---
13:30 --- Scientific Speed Dating ---
14:00
Transcriptomics (until 14:45) (5th Floor Conference Room)
14:00 Matthew T. Weirauch (Invited, Cincinnati) - Matthew T. Weirauch   (5th Floor Conference Room)
14:45
Closing Session and Ring Handover (until 15:00) (5th Floor Conference Room)
18:00 --- CRTD Dresden Long Night of Science ---
21:00 --- Bunte Republik Neustadt ---